Invisalign Şeffaf Plak Tedavisi Eryaman Ankara

  • Anasayfa
  • Invisalign Şeffaf Plak Tedavisi Eryaman Ankara

INVISALIGN NEDIR?

Invisalign tedavisi kişiye özel olarak üretilen bir dizi şeffaf plak yardımıyla dişlerin düzgün sıralanmasını sağlayan bir tedavi yöntemidir.

Invisalign (Şeffaf Plaklar) Dişleri Nasıl Düzeltir?

Invisalign Şeffaf Plak Tedavisi Eryaman AnkaraInvisalign tedavisi; şeffaf diş plakları yardımıyla dişlere kuvvet uygulayan ve bu uygulanan kuvvet neticesinde kemikte yapım ve yıkım bölgeleri oluşturarak dişlere hareket vermektedir. Şeffaf plak tedavisi, dişlerde oluşan bu hareket sayesinde dişlerin sıralanmasını sağlayan modern bir tedavi yöntemidir. Bu sistem kişiye özel olarak üretilmektedir. Şeffaf plak kullanan hastalar, dişlerine kuvvet uygulanırken neredeyse hiç rahatsızlık çekmeden dişlerinde belirgin düzelmeler görmektedir. Şeffaf plaklar hastalar, tarafından takılıp çıkartılabilir olduklarından tel tedavisi gören hastalar gibi yeme – içme kısıtlaması olmadan konforlu bir ortodontik tedavi süreci yaşarlar. Şeffaf plaklar; normal konuşma mesafesinde farkedilmez, konuşmayı engellemez; estetik olarak kötü bir görünüme sebep olmazlar. Şeffaf plakla tedavi gören hastalar, tel tedavisi gören hastalara göre daha az ağrı duymaktadırlar. Kontrol randevusu sıklığı normal tel tedavisi gören hastalarda 4-6 hafta iken plakla tedavi edilen hastalarda 8-10 haftaya kadar uzatılabilmektedir.

Şeffaf Plaklarla Tedavi Olmak İsteyen Hastalara Klinikte Ne Gibi İşlemler Uygulanmaktadır?

Kliniğimize başvuran hastalarımızda şeffaf plakların üretilmesi için sırasıyla şu işlemler uygulanmaktadır:

Öncelikle hastalarımızdan çene kemiği içerisinde kalan gömülü diş, artık süt dişi kökü, kist, lezyon gibi oluşumların olup olmadığını öğrenmek ve dişlerin kök pozisyonlarını değerlendirmek için ortopantomografi cihazımızla panoramik röntgen filmleri alınmaktadır.

Sonrasında tedavi planının oluşturulabilmesi ve tedavi sonu görselleştirmelerinin yapılabilmesi için dijital ağız içi tarayıcı cihazımızla hastamızın 3 boyutlu ağız içi tarama kayıtları alınır.

Ağız içi 5 ve ağız dışı 3 adet olmak üzere genellikle 8 adet fotoğraf çekimi yapılır ve dijital olarak hastanın tedavi planlaması bilgisayar ortamında yapılır.

Tedavi sonu dişlerin konumu dijital olarak belirlendikten sonra bu sonucu elde edecek bir dizi şeffaf plak, basıma gitmek üzere hekiminiz tarafından onaylanır.

Plak basımı tamamlandıktan sonra yurt dışından kliniğimize gelmek üzere kargolanır ve kliniğimize ulaşan plaklar artık hastamıza teslim edilmek üzere hazırdır.

Şeffaf plaklar, konvansiyonel teller ile tedavisi yapılabilen bütün problemlerde kullanılabilmektedir.  

Invısalıgn (Şeffaf Plak Tedavisi) İle Metal Tel Tedavisi Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Daha az ağrı – Metal tel tedavisi gören hastalarda kullanılan braket ve teller her ne kadar köşeleri yuvarlatılmış ve oldukça biyouyumlu malzemeler olsa da ağız içi yaralanmalara ve aftöz lezyonlara sebep olabilmektedir. Şeffaf plaklarda bu tarz ağız içi yaralanmalara rastlanılmamaktadır.

Yeme İçme Kısıtlaması Olmaması – Metal braketlerle tedavi mekaniği oluşturulurken braket ve tüpler tek tek dişlere yapıştırıldığı için braketlerde kırılmalara sebep olabilecek sert, çekirdekli yiyeceklerden ya da braketlerin altındaki yapıştırıcı maddede çözünmeye sebep olabilecek asitli içeceklerin tüketilmesinden kaçınılması önerilmektedir. Ancak şeffaf plaklarla yapılan tedavilerde bu tarz yeme içme kısıtlaması olmamaktadır.

Acil randevu – Yeme içme kısıtlaması kurallarına her ne kadar uyulsa da bazı durumlarda (şiddetli diş sıkma ve gıcırdatma yapıldığı durumlar, şiddetli kapanış bozukluğu olan durumlar gibi) yine de braketlerde kopma, kırılma gibi durumlara rastlanılabilmektedir. Bu durumlarda hastalar batma ve acıtma hissettiği için acil randevu oluşturup kliniğe gelmek zorunda kalmaktadırlar fakat şeffaf plak tedavisi gören hastalarda bu tarz acil durumlar yaşanmamaktadır.

Klinikte daha az uygulama süresi – Metal braket ve tellerle yapılan konvansiyonel tedavilerde direkt olarak ağız içi uygulama bireysel olarak yapıldığından tel bükümleri ve uygulaması hastanın yanında yapılmakta ve bu durum hastanın klinikte geçirdiği sürenin uzamasına sebep olmaktadır fakat şeffaf plaklarla yapılan tedavilerde planlama sanal olarak bilgisayar başında hasta klinikte yokken yapıldığı için “Chair time” değimiz hastanın klinikte geçirdiği süre oldukça kısalmaktadır.

Öngörülebilir Tedavi Sonuçları –  Metal tel tedavisi ile dişlerin tedavi sonu pozisyonları yaklaşık olarak tahmin edilebilmekte fakat herhangi bir görselleştirme imkanı bulunmamaktadır fakat şeffaf plak tedavisinde tedavi planlaması direkt dijital olarak yapıldığından daha ilk andan itibaren dişlerin final pozisyonu 3 boyutlu olarak öngörülebilmektedir ve hastanın yüzünde görselleştirmesi yapılabilmektedir. 

Hijyen sağlama kolaylığı – düşük çürük riski –  Şefaf plaklar, takılıp çıkarılabilir olduğundan diş fırçalama esnasında çıkarılmakta ve diş fırçalama etkin bir şekilde yapılabilmektedir; fakat tel tedavisi gören hastalarda fırçalama yaparken telleri çıkarma imkanı olmadığından tel tedavisi gören hastalar daha az  efektif fırçalama yapabilmekte ve daha yüksek çürük oluşma riskine sahip olmaktadırlar. 

0 545 232 2545