Dolgu İşleminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Anasayfa
  • Dolgu İşleminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dolgu işlemine başlanılmadan önce dişin çürük kısmı temizlenir. Çürük, dişin damar sinir paketi olan pulpaya çok yakın değilse; dolgu ile kurtarılmaya çalışılır.

Dolgu işlemi yapılmadan önce dişin etrafındaki alan genellikle uyuşturulmaktadır. Bu nedenle hasta, hem işlem esnasında hem de sonrasında 1 – 2 saat boyunca hissizlik hissetmektedir.

Eğer işlem yapılırken anestezi uygulanmışsa, anestezi etkisi ortadan kalkıncaya kadar bir şey yenmemesi önerilir. Çünkü uyuşukluk nedeniyle dudak, yanak ısırması görülebilmektedir. Ancak anestezi uygulanmamış ya da etkisi geçmişse işlem sonrasında yemek yemek için belirli bir süre beklenilmesine gerek yoktur.

  • Zaman içinde dolgunun sertliği değişmeyecektir. Dolgu işleminden sonra, hiçbir şeyin yenilmemesi ve içilmemesinin önerilmesinin esas nedeni, yeni yapılan dolgunun hassasiyetinden ziyade ağızda oluşan uyuşukluk ve bu uyuşukluk (hissizlik) ile yemek yerken dişler ile ağıza zarar verebilme ihtimalidir. Yoksa yeni yapılan dolgu yemeye ve içmeye engel değildir.
  • Uyuşukluk durumunu, parmağınızla dudağınıza dokunarak test edebilirsiniz. Genelde üst çene operasyonlarından sonra anestezinin etkisi 3 saat sürebilmektedir.
  • Alt çene arka grup dişlerde ise bu uyuşukluğun geçme süresi 5 veya 6 saati bulabilmektedir. Bu süreler kişiden kişiye göre de değişmektedir.
0 545 232 2545